Bizi takip et

2. EL OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞTÜ MÜ?

2. el araba

Haberler

2. EL OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞTÜ MÜ?

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, COVID-19’un ikinci el araç pazarındaki satış fiyatlarını da etkilediğini söyledi.

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, korona virüsün ikinci el araç pazarındaki satış fiyatlarını da etkilediğini ve fiyatların ortalama yüzde 4,5 düştüğünü söyledi.

Ayyıldız, “TÜİK verilerine göre ocak ve şubat aylarında 1,5 milyondan fazla ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satıldı. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyasladığımızda yüzde 50’den fazla artış olduğunu görüyoruz. Henüz resmi sonuçlar olmasa da COVID-19 etkisiyle mart ayında, ocak ve şubat aylarının altında bir satış bekliyoruz” dedi.

’20 GÜNDE YÜZDE 8 DÜŞTÜ’

Şeffaf ve dijital bir platform olarak satış verilerini paylaştıklarını belirten ve ikinciyeni.com’daki satışlar üzerinden genel bir pazar değerlendirmesinde bulunan Emre Ayyıldız, “COVID-19 etkisini kendi platformumuz üzerinden gerçekleşen satışlarla da inceliyoruz. Mart ayının ilk 10 gününde satış fiyatlarında yüzde 3’lük bir artış gördük, son 20 günde ise yüzde 8’lik bir düşüş yaşandı. Genel itibarıyla mart ayında fiyatlarda yüzde 4,5’lik bir düşüş yaşandığını söyleyebiliriz. Fiyatlar bir süre daha düşebilir, ancak bunun geçici olacağını, yaz aylarının da etkisiyle ikinci el araç fiyatlarının artacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Emre Ayyıldız
Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız

‘TEKLİF VEREN SAYISINDA DÜŞÜŞ VAR’

2020’nin ilk üç ayında 18 binden fazla ikinci el aracı online ihale yöntemiyle satışa çıkardıklarını açıklayan Emre Ayyıldız, “Teklif veren kişi sayısında ise mart ayı ile ocak ayı arasında yaklaşık yüzde 20 düşüş yaşandı. Yine de mart ayının son iki haftasından önce talebin iyi olduğunu söyleyebilirim” dedi. Platform üzerinden en çok ekonomi sınıfındaki Renault Clio, Peugeot 301 gibi otomobil modellerinin satıldığını söyleyen Ayyıldız, COVID-19 gündemi bittikten ve hayatın normale dönmesinden sonra talebin yeniden oluşacağını, şu anda araştırma yapan ve doğru zamanı bekleyen çok kişi olduğunu ifade etti.

‘BEĞENDİĞİNİZ ARACI EVİNİZDEN ALIN’

COVID-19 nedeniyle evde kal çağrılarının yapıldığı bugünlerde, ikinciyeni.com sahip olduğu dijital altyapı ve yetkinlikle internetten ikinci el araç satın alma işlemini kolaylaştırıyor. Faaliyete başladıkları ilk günden bu yana ikinci el araç alım satım operasyonunu dijital kanallar üzerinden yaptıklarını belirten Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Türkiye’de ilk kez online ihale yöntemiyle ikinci el araç satışı yaptık. 5 milyar TL’nin üzerinde e-ticaret hacmi oluşturduk. COVID-19 dolayısıyla hepimizin evde kaldığı bugünlerde, ikinci el araç satın almak isteyenler güvenle platformumuz üzerinden işlemlerini yapabilirler. İkinciyeni.com üzerinden satın almak istedikleri aracı belirledikten sonra bize noterden bir vekalet vermeleri yeterli oluyor. Uzun pazarlık süreçleri, ekspertiz için farklı yerlerden teklif alma, kapora alma – verme gibi işlemlerin hiçbirine gerek kalmıyor. Tüm süreç dijital olarak yapılıyor ve satın aldıkları aracı, en çok kullanılan alanları dezenfekte ettikten sonra kapılarına kadar bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haberler

 • Haberler

  2. EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

  Yazar

  2. el otomobil fiyatlarındaki fahiş yükseliş piyasayı durgunluğa itti. Sadece araç almak isteyenler değil, aracını satmak...

 • mazot fiyatı mazot fiyatı

  Haberler

  AKARYAKITA İNDİRİM GELİYOR!

  Yazar

  Geçtiğimiz hafta motorin fiyatlarına peş peşe gelen indirimin ardından bu kez benzin fiyatlarında indirime gidiliyor.

Bizi Takip Et

OtoSözlük

araç bakımı

Bakım

ARAÇ BAKIMINDA MOTOR YAĞINA DİKKAT!

Yazar 17 Nisan 2020
Periyodik araç bakımı nasıl yapılır

Bakım

PERİYODİK ARAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Yazar 4 Nisan 2020
araba iç temizlik

Bakım

ARAÇLARDA KORONA VİRÜSE DİKKAT!

Yazar 24 Mart 2020

Çok Okunan

Yukarı