Bizi takip et

2. EL OTOMOBİLDE YENİ DOLANDIRICILIK

Haberler

2. EL OTOMOBİLDE YENİ DOLANDIRICILIK

2. el otomobil satışlarında kilometre ile ilgili yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı. Üstelik bu kez kilometre aşağı çekilmeden düşük gösteriliyor.

2. el otomobil piyasasında fiyatların fahiş bir şekilde yükselmesi nedeniyle satışlar durgunluğa doğru ilerlerken, ortaya yeni bir dolandırıcılık yöntemi çıktı.

ARACIN BEYNİ İLE OYNUYORLAR

İhlas Haber Ajansı’nın ulaştığı bilgilere göre, bu yeni yöntem araçların kilometresi ile ilgili. Araç satın alan pek çok kişi tarafından yapılan şikayetlerin ardından kilometre düşürme yöntemine birtakım yaptırımlar uygunlanmaya başlanmıştı. Dolandırıcılar ise kilometreyi düşürmek yerine araçların beyni ile oynama yöntemine gitti.

KİLOMETRE SAYACI MİL SAYACINA DÖNÜŞÜYOR

Türkiye’de aracın gittiği yol kilometre cinsinden gösterilse de, bazı ülkelerde mil sistemi geçerli. Bu sebeple pek çok otomobil hem kilometre hem de mil sayacı ile piyasaya sürülüyor. Dolandırıcılar ise aracın beynine müdahale ederek kilometre sayacını mil sayacına çeviriyor. Böylece ara daha düşük kilometre yapmış gibi görünüyor.

SAYAÇ DAHA DÜŞÜK GÖSTERİYOR

1.6 kilometre 1 mile tekabül ediyor. Bir diğer ifadeyle 160 bin kilometre 100 bin mil ediyor. Araçların beynine müdahale edilerek kilometre sayacı mile çevrildiğinde de 160 bin km yapmış bir aracın ekranında 100 bin mil görünüyor.

EKSPERTİZLER DE UYANIK OLMALI

Araç satın almak isteyenler ise bu detayı fark etmediklerinden ötürü kilometre konusunda aldanıyor. Dolayısıyla hem araç almak isteyenler hem de ekspertiz firmalarının bu konuda uyanık olması gerekiyor.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haberler

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Kaportadaki çizikler nasıl giderilir?

Yazar 1 Ocak 2022

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Önden çekiş ve arkadan itiş arasındaki farklar

Yazar 3 Ocak 2022

Faydalı Bilgiler

Araba harareti nasıl düşer?

Yazar 29 Aralık 2021

Faydalı Bilgiler

ABS fren nasıl çalışır?

Yazar 27 Aralık 2021
Yukarı