Bizi takip et

ABS fren nasıl çalışır?

Faydalı Bilgiler

ABS fren nasıl çalışır?

ABS fren nasıl çalışır sorusunun cevabı, bu sistem hakkında doğru bilinen yanlışın anlaşılması açısından önem taşır.

ABS fren nasıl çalışır ve nedir sorusunun cevabı, söz konusu sistem hakkında doğru bilgi için önemlidir. Pek çok kişi, ABS fren sisteminin asıl görevinin aracı hidrolik fren sistemine göre daha kısa mesafede durdurmak zanneder. Bu bilgi tamamen yanlıştır. ABS’nin asıl görevi arabayı daha kısa mesafede durdurmak değildir. Fren pedalına bastığınız zaman tekerleklerin kilitlenmesini önlemektir. Böylece direksiyonu çevirdiğiniz zaman otomobil veya herhangi bir motorlu araç buna tepki verir. Bir diğer ifadeyle, frenleme esnasında abaya yön verebilmeniz için görev yapar. İşte ABS düzeneği bu işe yarar.

ABS Fren Nedir?

ABS fren nedir sorusunun kelime olarak açılımı Anti-Lock Braking System şeklindedir. Türkçe diline çevrildiği zaman Kilitlenmeye Karşı Frenleme Sistemi ifadesine karşılık gelir. Hidrolik fren sistemi kurulu olan araçlarda ani fren esnasında tekerlekler kilitlenir. Bu sebeple direksiyonu çevirseniz de araca yön veremezsiniz. Haliyle çarpışmadan kaçma ihtimaliniz azalır. Hidrolik fren olan araçlarda araca yön vermek için ayağınızı fren pedalına hızlıca basıp çekmeniz gerekir. Öyle bir anda bu işlemi hızlıca yapmak çok zor olabilir. Dahası, bu detayı çoğu kişi bilmiyor olabilir.

ABS fren sistemi ise frene basıp çekme işini otomatik olarak yapar. Bu sayede direksiyonun çevrilmesi tekerleklere yansıtılır ve araca yön alır.

ABS fren bakımı diğer fren sistemleri gibi önemlidir.

ABS Fren Nasıl Çalışır?

ABS fren nasıl çalışır sorusunun cevabı, teknik bir cevaptır. ABS, tekerlekte meydana gelen devir sayısını kontrol eder. Aynı zamanda hız ya da zemin gibi çeşitli etkenlerden ötürü oluşan değişimleri de algılar. Frenleme yapıldığı zaman tekerleklerde oluşan basıncı azaltır. Bu sistem ile frenler saniyenin 1/18’i oranında daha kısadır. Böylece tekerleklerde kilitlenme olayının önüne geçilir.

YAĞMURLU HAVADA BU NOKTALARA DİKKAT!

ABS Fren Sisteminin Parçaları

ABS fren sisteminin parçaları şu şekildedir:

  • Hidrolik Ünite
  • Tekerlek Hız Sensörü
  • Pompa
  • Valfler
Okumaya Devam Et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Faydalı Bilgiler

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Kaportadaki çizikler nasıl giderilir?

Yazar 1 Ocak 2022

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Önden çekiş ve arkadan itiş arasındaki farklar

Yazar 3 Ocak 2022

Faydalı Bilgiler

Araba harareti nasıl düşer?

Yazar 29 Aralık 2021

Faydalı Bilgiler

ABS fren nasıl çalışır?

Yazar 27 Aralık 2021
Yukarı