Bizi takip et

ANTİFRİZ NEDİR, NE İŞE YARAR?

antifriz nedir, ne işe yarar

OtoSözlük

ANTİFRİZ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Antifriz nedir ve ne işe yarar konusu, pek çok araç sahibi tarafından araştırılır. Bu sıvı, aracınız için oldukça önemli görevler üstlenir.

Antifriz nedir sorusundan başlayacak olursak, araçların soğutma sisteminde görev yapan bir alkol çeşididir. Pek çok kişi, antifrizin sadece kış mevsiminde işe yaradığını zanneder. Bu yanlış bir bilgidir, çünkü bu önemli sıvı yaz mevsiminde de önemli bir görev üstlenir. Bu durum da antifriz ne işe yarar sorusunun cevabının oldukça kapsamlı olduğunu gösterir.

ANTİFRİZ ÇEŞİTLERİ

Antifriz çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Zira bu sıvılar kendi aralarında bazı farklara sahiptir ve her araçta aynı ürün kullanılmaz. Antifrizler farklı renklere boyanarak piyasaya sürülür. Bunun iki önemli sebebi vardır. Bunlardan ilki; sızıntı yapması durumunda araçtaki diğer sıvılardan kolay bir şekilde ayırt edilmesini sağlamaktır. Diğer sebep ise, araç sahiplerinin ne tip ürün satın aldıklarını bilmeleri içindir. Yani antifrizin çeşitlerini renklerine göre birbirlerinden ayırt edebiliriz.

Antifrizin çeşitleri temelde dört farklı kategoriye ayrılır. Bunlar; organik, inorganik, hibrit organik ve nitritli organik şeklindedir. Bu ürünlerin her birinin kendisine göre özellikleri vardır.

ford mustang
Araçlar eskidikçe antifrize karşı daha hassas hale gelirler ve kullandıkları antifriz değişebilir.

ANTİFRİZ NE İŞE YARAR?

Antifriz ne işe yarar sorusunun en bilinen cevabı, kış mevsiminde motor suyunun donmasını önlemek şeklinde ön plana çıkar. Bu doğru bir bilgidir. Bu önemli sıvı, motor soğutma suyu sistemi içerisinde dolaşarak buradaki suyun donmasını önlemek için çalışır. Donmayı önlemek için sistemdeki donma seviyesini çok aşağı seviyelere çeker. Bu sayede, soğutma sisteminde donma olayı nedeniyle meydana gelebilecek sorunlara karşı önlem sağlar.

Söz konusu sıvı sadece soğuk havalarda değil sıcak havalarda da işe yarar. Yine soğutma sistemindeki suyun kaynama noktasını üst seviyelere çıkartır Bu sayede aracın hararet yapmasına karşı da önlem almış olur.

Bu sıvının bir diğer faydası, aşındırıcı maddelere karşıdır. Motor sistemine zarar verebilecek olan aşındırıcı maddelere karşı koruma sağlar.

Bunların dışında; otomobil ya da diğer araçlarda yer alan sirkülasyon pompası için de faydalıdır. Söz konusu sıvı, sirkülasyon pompasının daha verimli çalışmasını sağlar.

ANTİFRİZ ALIRKEN DİKKAT

Antifriz alırken dikkat etmeniz noktalar bulunur. Yanlış ürün seçmek aracınıza zarar verebilir. Doğru olanı seçmek için aracınızı üreten firmanın önerisine dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu konuda uzman birinden yardım almanız gerekir. Zira yanlış ürün seçimi aracın radyatörünü delebilir. Bu risk, yaşı ilerleyen araçlarda daha büyüktür. Dolayısıyla araç eskidikçe satın alacağınız antifrizin türü de değişebilir.

Öte yandan antifrizin faydalarını özetlemek gerekirse;

  • Soğuk aylarda motor soğutma suyunun donmasını önler
  • Sıcak aylarda motor soğutma suyunun aşırı ısınmasını önler
  • Aracın soğutma sistemindeki parçaları aşındırıcı maddelere karşı korur.
  • Sirkülasyon pompasının daha verimli çalışmasını sağlar.
Okumaya Devam Et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla OtoSözlük

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Kaportadaki çizikler nasıl giderilir?

Yazar 1 Ocak 2022

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Önden çekiş ve arkadan itiş arasındaki farklar

Yazar 3 Ocak 2022

Faydalı Bilgiler

Araba harareti nasıl düşer?

Yazar 29 Aralık 2021

Faydalı Bilgiler

ABS fren nasıl çalışır?

Yazar 27 Aralık 2021
Yukarı