Bizi takip et

Araba harareti nasıl düşer?

Faydalı Bilgiler

Araba harareti nasıl düşer?

Araba harareti nasıl düşer sorusunun cevabı, büyük masraflarının önüne geçilmesi adına oldukça büyük bir önem teşkil eder. Zira hararet motor için tehlikelidir.

Araba harareti nasıl düşer sorusunun cevabı sürücüler açısından oldukça önemlidir. Hatta her sürücü bu bilgiye sahip olmalıdır. Hararet olayı daha çok eski model araçlarda meydana gelse de, zaman zaman yüksek model otomobil ve diğer araçlarda da görülebilir. Üstelik hararet medyana geldiğinde doğru müdahale edilmez ise büyük masraflar kapıya dayanabilir.

ARABA HARARET YAPARSA NE YAPMALI?

Araba hararet yaparsa ne yapmalı sorusunun ilk cevabı aracı durdurmaktır. Hemen aracınızı uygun bir yere çekin. Daha sonra hem kontağı hem de açıksa klimayı kapatın. Arabadan inin ve kaputu kaldırın. Bir süre bekledikten sonra radyatör kapağını açmanız gerecek. Ancak bu aşama çok risklidir. Zira motor sistemindeki su kaynama derecesine gelir. Siz de radyatör kapağını açtığınız zaman bu kaynar su püskürebilir. Bu sebeple radyatör kapağını açmadan önce motorun soğumasını bekleyin.

Peki, radyatör kapağı neden açılır?

Bunun sebebi araçtaki su seviyesini kontrol etmektir. Eğer su kaybı varsa araba hararet olayını bu sebeple yapmış olabilir. Arabadaki harareti düşürmek için su takviyesi yapın. Ardından da aracı bir uzmana gösterin. öncelikle durmak için uygun bir bölge seçin ve bunu oldukça hızlı bir şekilde yapın.

Araçta su seviyesi normal olduğu halde hararet olayı meydana gelmişse sorun başka yerde olabilir.

Hararet esnasında bakacağınız radyatör buna benzer

ARABA HARARET YAPARSA MASRAFI NE OLUR?

Araba hararet yaparsa masrafı ne olur sorusunun cevabı oluşan hasar ile alakalıdır. Herhangi bir aksam zarar görmemişse elbette sizin de masraf yapmanıza gerek kalmayabilir. Ancak bu can sıkıcı sorunun cevabı yüksek masraf olarak da karşınıza çıkabilir.

Aslında bu durum sizinle de alakalıdır. eğer aracınız hararet yaptığı halde yola devam etmeye kalkarsanız motor avans vuruntusunu tetikleyebilirsiniz. Bunun sonucunda motor kilitlenebilir. Bir diğer ifadeyle motorun içerisinde yer alan pistonlar sıkışabilir.

HARARET GÖSTERGESİ KAÇ OLMALI?

Pek çok araç sahib hararet göstergesi kaç olmalı diye sorar. Hararet göstergesine baktığınız zaman ibrenin 90’ı geçmemesi gerekir. İbrenin90’ı geçmesi demek aracın haddinden fazla ısındığı anlamına gelir. Bu hararet olayını tetikler.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Faydalı Bilgiler

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Kaportadaki çizikler nasıl giderilir?

Yazar 1 Ocak 2022

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Önden çekiş ve arkadan itiş arasındaki farklar

Yazar 3 Ocak 2022

Faydalı Bilgiler

Araba harareti nasıl düşer?

Yazar 29 Aralık 2021

Faydalı Bilgiler

ABS fren nasıl çalışır?

Yazar 27 Aralık 2021
Yukarı