Bizi takip et

ARABA NEDEN SİYAH DUMAN ATAR?

araba neden siyah duman atar

Faydalı Bilgiler

ARABA NEDEN SİYAH DUMAN ATAR?

Araba neden siyah duman atar sorusunun cevabını pek çok kişi merak eder. Bu konuda karşımıza birden fazla ihtimal çıkar.

Araba neden siyah duman atar sorusu için pek çok farklı ihtimalin üzerinde durmamız gerekir. Sebebi ise, bu olayın çeşitli nedenleri olmasıdır. Eğer başınıza böyle bir durum geldiyse, mekanik problemlerin yanı sıra insan kaynak sorunları da aklınıza getirmeniz gerekir.

EGZOZDAN SİYAH DUMAN ÇIKIYORSA

Egzozdan siyah duman çıkıyorsa akla gelen ilk ihtimal zengin yakıt karışımı olmalıdır. Zengin yakıt karışımı nedir diye soranlar için konuyu şöyle açıklayalım:

Aracın motor düzeneği içerisinde yakıt yakma odası bulunur. Yakıt yakma odasına yakıt ve hava belli bir ayar derecesinde verilir. Eğer silindirlere olması gerekenden çok yakıt gidiyor ve yeteri kadar hava gitmiyorsa zengin yakıt karışımı oluşur. Zengin yakıt karşımı sonucu da egzoz kısmında siyah renkli duman görülür.

HAVA FİLTRESİNE DİKKAT

Egzoz çıkışında siyah duman görüyorsanız, zengin yakıt karışım dışında hava filtresine dikkat etmeniz gerekir. Hava filtresi, araca temiz bir şekilde hava girmesini sağlayan önemli bir parçaladı. Maliyeti de ucuzdur. Bu parça tıkandığı zaman ya da yapısında başka bir problem oluştuğunda egzoz çıkışında siyah duman görülebilir. Bu sebeple aracın bakımlarını aksatmamak ve kirlenen filtrelerin değişimini zamanında yapmak araç için önemli teşkil eder.

hava filtresi
Hava Filtresi

DİĞER MEKANİK SORUNLAR

Konuyla ilgili diğer mekanik sorunlar üzerinde de durmak gerekir. EGR düzeneği söz konusu olaya sebep verebilecek parçalardandır. EGR düzenei üzerinde kurumlanma meydana gelirse egzoz kısmında siyah duman görülebilir. Ayrıca, enjektörlerin tıkalı olması ya da arıza vermesi de bir başka sebeptir.

Bunların dışında; otomobil ya da diğer araçlarda siyah dumanın sebepleri arasında hava düzeneğindeki hortumun kaçırması, patlaması ya da hava akış metresinde oluşan herhangi bir sorun da koyu dumana neden olabilir.

KOYU DUMAN VE SÜRÜCÜ HATALARI

Koyu duman ve sürücü hataları konusuna baktığımızda akla ilk önce yakıt gelir. Normalin üzerinde kükürt oranına sahip olan yakıtlar siyah renkli dumana sebep olur. Kükürt oranı yüksek olan yakıtlar genel olarak kalitesiz yakıtlardır. Dolayısıyla güvendiğiniz akaryakıt istasyonlarını tercih etmeniz gerekir.

Koyu dumanın bir diğer sebebi de, araç sahiplerinin bakım konusunda özensiz davranmasıdır. Bakım zamanı aksatılan araçlarda zamanla siyah duman olayına rastlanır.

Bunlardan başka; ilk çalıştırma esnasında gaza fazla basarsanız egzoz çıkışında koyu renkli dumana rastlayabilirsiniz.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE

Özetlemek gerekirse siyah duman olayının sebepleri şu şekildedir:

  • Zengin yakıt karışımı
  • Hava filtresinin tıkanması ya da arızalanması
  • EGR düzeneğinde kurumlanma
  • Enjeksiyon sisteminde tıkanma ya da arıza olması
  • Hava düzeneğindeki hortumun kaçırması ya da patlaması
  • Hava akış metresindeki arızalar
  • Kötü yakıt
  • Bakım sürelerinin aksatılması
  • İlk çalıştırma esnasında gaza fazla basılması
Okumaya Devam Et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Faydalı Bilgiler

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Kaportadaki çizikler nasıl giderilir?

Yazar 1 Ocak 2022

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Önden çekiş ve arkadan itiş arasındaki farklar

Yazar 3 Ocak 2022

Faydalı Bilgiler

Araba harareti nasıl düşer?

Yazar 29 Aralık 2021

Faydalı Bilgiler

ABS fren nasıl çalışır?

Yazar 27 Aralık 2021
Yukarı