Bizi takip et

ARAÇ NEDEN YAĞ YAKAR?

araç neden yağ yakar

Faydalı Bilgiler

ARAÇ NEDEN YAĞ YAKAR?

Araç neden yağ yakar konusuna değindiğimiz bu yazıda, söz konusu problemin sebebine ve yağ yakmanın nasıl anlaşıldığına değindik.

Araç neden yağ yakar konusu, daha çok bu problemi yaşayan ya da arabasının yağ yaktığını düşünenler tarafından araştırılır. Motorun yağ yakması, araç sahipleri için adeta kabus niteliğindedir. Zira motor, bir aracın kalbidir ve yağ yakma olayı bir problemin habercisidir. Aracın motor yağı yakması satış açısından da kötü bir durumdur, çünkü 2. el piyasasında bu problem oldukça hassas bir konudur. Araç almak isteyen pek çok kişi yağ yakan araçlara yaklaşmak bile istemezler.

MOTORUN YAĞ YAKMA SEBEBİ

Motorun yağ yakma sebebi birden fazladır. Bu konuda en çok karşılaşılan durum ise, motor düzeneğinde segmanların gevşemesidir. Pistonların uç kısmında bulunan segmanların görevlerinden biri yağ kaçaklarını engellemektir. Dolayısıyla segmanlar gevşeme aptığında yanma odasına motor yağı kaçar. Bu şekilde araç yağ yakar. Şunu belirtelim ki; yüksek devirli araç kullanmak segmanların gevşeme süresini hızlandırır.

Motor düzeneğinde içerisinde emme subapları da bulunur. Emme subaplarında meydana gelen bir arıza sonucu motor yağı yanma odasına püskürtülebilir. Dolayısıyla araç bu şekilde yağ yakabilir.

Eğer araç bakımsızsa, motor yağı düzenli olarak kontrol edilmiyorsa, yağ yakma olayına davetiye çıkarılır. Nedeni ise; motor yağı eksildiği zaman pistonlardaki sürtünme sebebiyle piston kenarlarında aşınma oluşur. Aracın yağı tamamlandığı zaman da aşınan yerlerden yanma odasına yağ sızar ve yanar.

Turbolu araçlarda turbo sisteminde bir arıza olabileceği de akla getirilmelidir. Zira turbo arızası durumunda motor yağı egzoz kısmına kaçabilir. Yağ bu kez motorda değil egzozda yanar.

araba servisi
Bakımları aksatmak, bir süre sonra aracın motor yağı yakmasına sebep olur.

MOTORUN YAĞ YAKTIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Motorun yağ yaktığı nasıl anlaşılır diye soranlar için, bakmanız gereken ilk yer egzozdur. Egzozda çıkan duman, araç konusunda bilgi verir. Dumanın rengine göre aracın yağ yakıp yakmadığını anlayabilirsiniz. Bir kişiyi sürücü koltuğuna oturtun ve gaz pedalına yüklenmesini isteyin. Eğer egzozdan mavi duman çıkarsa araç motor yağı yakıyor olabilir.

Egzozdaki mavi duman yönteminden başka, aracınız sık sık motor yağı eksiltiyorsa da yağ akma problemini aklınıza getirebilirsiniz. Böyle bir durumda güvendiğiniz bir ustaya ya da iyi bir servise başvurun.

MOTOR YAĞ YAKIYOR MASRAFI NE OLUR?

Başına böyle istemeyen bir durum gelen kişilerin aklındaki ilk sorulardan biri ‘motor yağ yakıyor masrafı ne olur?‘ sorusudur. Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Her motor yağı yakan araca aynı işlem uygulansa bile, modelden modele göre parça ve ustalık ücretleri değişir. Dolayısıyla bu araştırmayı model bazında yapmanız gerekir.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE

Özetlemek gerekirse, otomobil ya da diğer araçlar neden motor yağı yakar sorusu şu başlıklar altında toplayabiliriz:

  • Segmanların gevşemesi
  • Emme subaplarında arıza meydana gelmesi
  • Bakımsızlık gibi sebeplerle pistonların aşınması
  • Turbo arızaları
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Faydalı Bilgiler

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Kaportadaki çizikler nasıl giderilir?

Yazar 1 Ocak 2022

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Önden çekiş ve arkadan itiş arasındaki farklar

Yazar 3 Ocak 2022

Faydalı Bilgiler

Araba harareti nasıl düşer?

Yazar 29 Aralık 2021

Faydalı Bilgiler

ABS fren nasıl çalışır?

Yazar 27 Aralık 2021
Yukarı