Bizi takip et

CONTINENTAL’DAN GÜVENLİK TEKNOLOJİSİ

continental ehorizon

Haberler

CONTINENTAL’DAN GÜVENLİK TEKNOLOJİSİ

Continental geliştirdiği eHorizon teknolojisi sayesinde araç, önündeki yolun rotasını, yüzey koşullarını biliyor ve kontrol sistemiyle etkileşime giriyor.

Yol, zaman zaman belirsiz olabilir. Yolun yüzeyi bazen kuru, bazen de ıslak olabilir. Sürücüler için bu gibi tahmin edilmesi zor olan yol koşulları maksimum konsantrasyon gerektirir. Önümüzdeki yıllarda güvenlik ve konforu artırmak için sürücüler araçlarından daha etkili destek alması hedefleniyor. Teknoloji şirketi Continental, araçların potansiyel risklere karşı önleyici eylemde bulunmalarını sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Eşleşmiş sensörler, veri işleme ve yardım sistemleri sayesinde araç, ilerideki virajlardan ve yol yüzeyi koşulları hakkında önceden bilgi alabilecek.

CONTINENTAL eHORIZON NASIL ÇALIŞIYOR?

Continental, kazasız araç kullanımını yeni bir güvenlik düzeyine taşıyan Vision Zero için pek çok köklü teknolojiyle ağ oluşturuyor. Örneğin, Yol Durumu Gözlemcisi yol koşullarını kuru, ıslak, çok ıslak, karla kaplı ve buzlu olarak sınıflandırmak için Elektronik Denge Kontrolü (ESC) ve kamera sistemleri gibi araçta mevcut olan sistemleri kullanıyor. Bu sınıflandırmaya dayanan tahmini bir sürtünme katsayısı kullanılarak, lastiklerin yolun ilgili bölümünü ne kadar iyi tutacağı tahmin ediliyor. Yol Durumu Gözlemcisi, eş zamanlı olarak sürtünme katsayısı verilerini Continental Bulut’a iletiyor. Burada diğer araçların sürtünme katsayıları hakkındaki bilgiler ile sıcaklık ve yağış gibi hava durumu verileri de toplanıyor.

YAPAY ZEKAYI KULLANAN SİSTEM

Continental, yoldaki nesneleri tespit edebilen ve meydana gelebilecek tehlikeli durumları tahmin edebilen modeller oluşturmak için yapay zeka teknolojisini de kullanıyor. Bu modeller değişen koşullara tepki verebiliyor ve öğrenme yoluyla işlevleri ayarlamak için giren ve çıkan verileri kullanıyor. Bunlara ek olarak sistem, görüntü işleme ve nesne algılama için sinir ağları da kullanıyor. Tüm bu bilgileri içeren uygun veri paketleri daha sonra yolun ilgili bölümü boyunca seyahat eden araçlara iletiliyor. Araçtaki, eHorizon alıcısı bu verileri alarak işliyor.

continental ehorizon system

PREVIEWESC ARAÇ HIZINI AYARLIYOR

eHorizon’dan gelen bu bilgiler, Continental tarafından geliştirilen ek bir ESC işlevi olan PreviewESC için çok önemli. eHorizon, mevcut yolun sürtünme katsayısı ve eğri yarıçapı ile ilgili verileri hazırladığında PreviewESC bunu, aracın örneğin bir sonraki virajı güvenli bir şekilde alabilmek için çok hızlı hareket edip etmediğini belirlemek üzere gerçek araç hızı ile karşılaştırıyor. Bu gibi durumlarda, PreviewESC, – araç üreticisinin konfigürasyonuna bağlı olarak – sürücüyü uyarıyor ve gerekirse araç hızını ayarlamak için otomatik olarak hafifçe fren yapıyor.

eHORIZON İÇİN İLERİYE DÖNÜK HEDEFLER

PreviewESC’ye ek olarak, ilerleyen yıllarda eHorizon yardımıyla yeni fonksiyonlar hedefeniyor. Bu hedefler şu şekilde:

Sistem, acil frenlemenin optimal zamanlamasını düzenleyebilecek. Bununla birlikte sürüş sırasında henüz görünmeyen bir trafik sıkışıklığının son noktası bile eHorizon yardımı ile doğru bir şekilde tahmin edilebilecek. eHorizon, Araç-X (V2X) iletişiminin bir yapı taşı durumunda. Ayrıca güvenlik unsurunu artırmak için daha iyi kapsama ve tam işlevsellik sağlamak üzere araçtan-araca iletişimi genişletiyor ve destekliyor. Sensör teknolojisinden veri işlemeye ve sürüş fonksiyonlarındaki uygulamalara kadar, bu amaçla kullanılan teknolojilerin hepsi Continental’de mevcut ve kullanıma hazır durumda bulunuyor.

Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haberler

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Kaportadaki çizikler nasıl giderilir?

Yazar 1 Ocak 2022

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Önden çekiş ve arkadan itiş arasındaki farklar

Yazar 3 Ocak 2022

Faydalı Bilgiler

Araba harareti nasıl düşer?

Yazar 29 Aralık 2021

Faydalı Bilgiler

ABS fren nasıl çalışır?

Yazar 27 Aralık 2021
Yukarı