Bizi takip et

KORONA DÖNEMİNDE AKÜ VE LASTİKLERE DİKKAT!

lastik kontrolü

Haberler

KORONA DÖNEMİNDE AKÜ VE LASTİKLERE DİKKAT!

PETLAS, korona salgını nedeniyle uzun süre hareketsiz kalan araçların akü ve lastiklerinin daha uzun kullanımı için pratik ipuçları veriyor.

Korona pandemisi nedeniyle evde kal çağrılarına uyan vatandaşlarımız vakitlerinin çoğunu evlerinde geçiriyor; kullandığımız araçlar da park edildikleri yerde hareketsiz kalıyor. Türkiye’nin yerli lastik markası PETLAS, uzun süre hareketsiz kalan araçların bu dönemi hasarsız atlatabilmesi, akü ile lastiklere daha uzun bir ömür sağlanması için pratik ipuçları veriyor.

Uzmanlarca geliştirilen bu pratik bilgiler, AKO Grup Pazarlama Müdürü Erkal Özürün tarafından aktarıldı.

Erkal Özürün
AKO Grup Pazarlama Müdürü Erkal Özürün

AKÜLER BOŞALABİLİR

Bu dönemde araç kullanımın da oldukça azaldığına işaret eden Erkal Özürün, “Özellikle günlük hayatta kullanılan aile araçları ve bireysel otomobiller, bu dönemde uzun süreli park halinde. Bu durum arızalara yol açabilir. Uzun süre çalıştırılmayan araçların aküleri boşalabilir ve bu durum acil durumlarda büyük soruna neden olabilir. Bunun dışında uzun süre hareketsiz kalan araçların lastikleri hareketsizlikten kaynaklı olarak deforme olabilir veya balans sorunları doğurabilir. Bu riskler bazı pratik önlemlerle azaltılabilir” şeklinde konuştu.

KORONA DÖNEMİNDE HANGİ ÖNLEMLER ALINMALI?

  • Korona döneminde, aküleriniz bakım gerektirmeyen türde bile olsa, aracınızın aküsü boşalabilir. Bunu engellemek için En az haftada bir kez aracınızı çalıştırın ve 15-20 dk çalışır vaziyette tutun.
  • Lastik basınçlarını kontrol edin. Uzun süre düşük lastik basıncıyla hareketsiz kalan araçlarda lastikler balans sorunu yaşatabilir. Bunu engellemek için aracınızı birkaç metre de olsa hareket ettirin.

AKÜ BAĞLANTISINI KESMEYİN

Özellikle yeni nesil araçlar, uzun süre hareketsiz kalacaksa akü bağlantısını kesmeyin. Akü bağlantısının kesilmesi akünüzü korumanızı sağlasa bile aracınızdaki elektronik aksamın zarar görmesine yol açabilir. Bunun yerine aracınızı haftada bir kez çalıştırmanız en ideal önlemdir. Bu basit önlem akünün ömrünü uzatmaya da yardımcı olur.

akü kontrol

Bu basit önlemlerin, arızaların önlenmesinde etkili olacağını belirten Özürün; “Eğer aracınızın aküsü boşalmışsa özellikle yeni model araçlarınızı kesinlikle iterek çalıştırmayın. Bu durum elektronik aksamlı yeni nesil araçların zarar görmesine yol açabilir. Eğer akü takviyesi yapamıyorsanız yetkili servis veya çekici çağırın. Hepsinden önemlisi, aracınızla ilgilenmek için ev dışında geçireceğiniz süreyi mümkün olduğunca kısa tutun, bu sürede sosyal mesafeyi korumaya özen gösterin. Bu günleri geride bırakmanın yolu, kendimizden ve en yakınlarımızdan başlayarak dikkatli ve sorumlu davranışlarla toplum sağlığını korumaktan geçiyor” dedi.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Pirelli lastiklere 500 TL'ye varan indirim

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haberler

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Kaportadaki çizikler nasıl giderilir?

Yazar 1 Ocak 2022

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Önden çekiş ve arkadan itiş arasındaki farklar

Yazar 3 Ocak 2022

Faydalı Bilgiler

Araba harareti nasıl düşer?

Yazar 29 Aralık 2021

Faydalı Bilgiler

ABS fren nasıl çalışır?

Yazar 27 Aralık 2021
Yukarı