Bizi takip et

LED Mİ XENON MU? HANGİSİ DAHA İYİ?

LED mi Xenon mu

Faydalı Bilgiler

LED Mİ XENON MU? HANGİSİ DAHA İYİ?

LED mi Xenon mu sorusu pek çok araç sahibi tarafından dile getirilir. Peki, hangisi daha iyi özelliklere sahip? İşte cevabı…

LED mi Xenon mu sorusunun cevaplamadan önce, her iki teknolojinin gelişim sürecine bakmakta fayda vardır. Böylece hangisi daha iyi sorusunun cevabı hakkında kafanızda bir şablon oluşabilir.

XENON FAR TEKNOLOJİSİNİN TARİHÇESİ

Öncelikle Xenon far teknolojisinin tarihçesinden başlayalım. Xenon ampuller ilk olarak 20. yüzyılın ikinci çeyreğinde kullanılmıştır. Daha net bir ifadeyle 1930’lu yıllara tekabül eder. Bu far teknolojisine Xenon denmesinin nedeni, ksenon adındaki elementten gelir. Zira Xenon farlarda ksenon elementi kullanılır. Otomobil ve diğer araçlarda far olarak kullanılması ise 1992 yılını bulmuştur. İlk kullanan otomobil ise BMW 7 Serisi’dir. Xenon far, aynı zamanda HID’s adıyla da bilinir. HID’s olarak da anılması, yüksek yoğunluklu olarak deşarjlı bir şekilde çalışma prensibine sahip olması sebebiyledir.

LED FAR TARİHÇESİ

LED far tarihçesi de Xenon gibi 20. yüzyılın ikinci çeyreğine dayanır. Aslen bir elektronik devre olan LED’in ışık yaydığı, 1920’li yıllarda Ruslar tarafından keşfedilmiştir. Bu keşif zaman içerisinde geliştirilmiştir ve günümüzde araçlarda far olarak karşımıza çıkar. Bununla birlikte LED teknolojisinde ampül bulunmaz. Bunun yerine diyotlar vardır. Zaten LED ifadesi de bir kısaltmadır. Tam karşılığı Türkçe’ye çevrildiğinde ‘ışık yayan diyot’ anlamına gelir.

far
LED ve Xenon farlar çeşitli renk seçeneklerine sahiptir.

LED VE XENON ARASINDAKİ FARK

LED ve Xenon arasındaki fark konusunda kullanım amacı açısından bakacak olursak; LED far genelde gündüz farları olarak tercih edilir. Xenon far ise kısa far olarak kullanılır.

LED far düşük enerji tüketir. Küçük yapıya sahiptirler ve parlaktırlar. Xenon far ise yüksek ışık gücüne sahiptir. Ayrıca, Xenon far kullanırken dikkatli olmalı ve farın ayarını iyi yapmak gerekir. Zira bu farlar çok parlaktır ve karşıdan gelen sürücünün gözünü alarak güvenlik için tehlike oluşturabilir.

Bİ-XENON FAR NEDİR?

Bi-Xenon far nedir sorusunun cevabı Xenon teknolojisinden geçer. Xenon farlar araçta kısa far olarak kullanılır. Araç uzun fara geçtiğinde ise devreye halojen farlar girer. Bi-Xenon ise bu karmaşayı ortadan kaldırır. Bi-Xenon farlara Xenon ampül takılır. Far içerisinde yer alan perde de kısılıp genişleyerek kısa ve uzun farların oluşmasını sağlar.

Okumaya Devam Et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
2 Yorumlar

2 Comments

  1. Pingback: MINI ELECTRIC Pacesetter Güvenlik Aracı Oldu

  2. Pingback: Isuzu D-Max için servis indirimi | Otokurdu

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Faydalı Bilgiler

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Kaportadaki çizikler nasıl giderilir?

Yazar 1 Ocak 2022

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Önden çekiş ve arkadan itiş arasındaki farklar

Yazar 3 Ocak 2022

Faydalı Bilgiler

Araba harareti nasıl düşer?

Yazar 29 Aralık 2021

Faydalı Bilgiler

ABS fren nasıl çalışır?

Yazar 27 Aralık 2021
Yukarı