Bizi takip et

MOTOR NEDEN HARARET YAPAR?

motor neden hararet yapar

Faydalı Bilgiler

MOTOR NEDEN HARARET YAPAR?

Motor neden hararet yapar sorusuna verilebilecek farklı cevaplar vardır. Bu sebeple hararetin altında yatan nedenlere eğilmek gerekir.

Motor neden hararet yapar diye soranlar için, bu problemin altında iki temel sebep yatar. Bu sebeplerden biri insan kaynaklı faktörler diğeri ise mekanik faktörlerdir. Eğer sorun insan kaynaklıysa çözümü çok zor değildir. Ufak tefek noktalara dikkat edildiğinde hararet sorunu ortadan kalkar. Hararet eğer mekanik problemlerden kaynaklanıyorsa, işin cu tuzlu olabilir. Dolayısıyla her araç sahibinin hareret konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Öte yandan, hararet olayı halk arasında su kaynatma olarak da bilinir.

HARARET NEDEN YÜKSELİR?

Hararet neden yükselir sorusunu cevaplarken ilk önce mekanik problemlere eğilmek gerekir. Araçlarda hararetin en sık nedeni olarak su hortumundan kaynaklanan problemler çkar. Aracın su hortumunda kaçak meydana gelirse hararet yükselir. Soğutma fanı arıza yaptığı zaman da araç hararet problemiyle karşı karşıya kalabilir.

Soğutma fanı ve su hortumu dışında, araç düzeneği içerisinde yer alan bir başka parça da hararetin nedeni olabilir. Bu parça termostattır. Termostatın arıza vermesi durumunda hararet yükselir.

DİĞER MEKANİK KAYNAKLI HARARET SORUNLARI

Diğer mekanik kaynaklı hararet sorunları bunlarla sınırlı değildir. Soğutma sisteminde yer alan borular tıkandığında da bu promle oluşur. Boruların dışında; radyatör peteklerinin tıkanması da aracı hararet sorununa götürür. Petekler söz konusu olduğunda ortaya bir ihtimal daha çıkar. Bu ihtimal, radyatör peteklerinin içerisinde bulunan suyun azalmasıdır.

Motorun hararet yapma nedenleri konusunda kayış arızalarını da akla getimek gerekir. Araç düzeneğindeki devridaim pompası denilen parçanın bozulması da hararete neden olabilir. Bunların dışında fan müşiri arızası ile motor bloğunda buluan su tıpasındaki sorunlar da hararetin yükselmesine neden olabilir.

motor yağı
Motor yağının eksilmesi de hararet sebebi olabilir.

İNSAN KAYNAKLI SORUNLAR

İnsan kaynaklı sorunlar konusunda öne çıkan başlık bakımdır. Bir araç düzgün aralıklarla bakıma gitmiyorsa hararet sorunu meydana gelebilir. Araç düzgün aralıklarla bakıma gitme bile bakım esnasında yanlış ya da eksik hamleler yapılması da soruna davetiye çıkarır. Zira motor düzeneğinde pek çok önemli sıvı vardır. Bu sıvılar zamanında değiştirilmez ya da eksildikleri zaman tamamlanmazlarsa sorun hararetin yükselmesi durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Motor yağının azalması da hararete sebep olabilir. Motor yağı, temelde motor parçalarının sürtünmesini azaltmak için görev yapsa da, hararet açısından da önemlidir.

Motor yağı ve bakım konuları dışında, yüsek devirde araç kullanmak da harareti arttıran sebeplerdendir.

Bu durum otomobil ya da diğer araçlar için geçerlidir.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE

Özetlemek gerekirse; arabanın hararet yapma sebepleri şu şekildedir:

 • Su hortumunun kaçak yapması
 • Soğutma sistemindeki tıkanmalar
 • Soğutma fanı arızası
 • Termostat arızası
 • Kayış arızaları
 • Devridaim pompasının bozulması
 • Fan müşiri arızası
 • Motor bloğundaki su tıpasındaki sorunlar
 • Bakımların aksatılması
 • Motor yağının azalması
 • Devirli araç kullanmak
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Faydalı Bilgiler

 • Faydalı Bilgiler

  Yağmurlu havalarda bu noktalara dikkat

  Yazar

  Petlas, ani bastıran yağışlarla gelen tehlikeli durumlardan kaçınmak için yağmurlu havada araç yapılması gerekenler hakkında bilgilere...

 • Faydalı Bilgiler

  Hangi lastik tercih edilmeli?

  Yazar

  Michelin, mevsim geçişlerinde sürücülerin aklını netleştirmek için lastik tercihleri için önerilerde bulundu.

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
araç bakımı

Bakım

ARAÇ BAKIMINDA MOTOR YAĞINA DİKKAT!

Yazar 17 Nisan 2020
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Yağmurlu havalarda bu noktalara dikkat

Yazar 16 Haziran 2021

Faydalı Bilgiler

Hangi lastik tercih edilmeli?

Yazar 5 Haziran 2021

Faydalı Bilgiler

Araba Neden Titreme Yapar?

Yazar 25 Mart 2021
Yukarı