Bizi takip et

PERİYODİK ARAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Periyodik araç bakımı nasıl yapılır

Bakım

PERİYODİK ARAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Periyodik araç bakımı nasıl yapılır başlıklı bu yazımızda, söz konusu işlem esnasında değişen parçalar ve kritik önemlerine değindik.

Periyodik araç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını pek çok araç sahibi merak eder. Zira Türkiye’de araç sahibi olmak hiç de kolay değildir ve bu sebeple aracın bakımına çok dikkat etmek gerekir. Aracın bakımlarını aksatmamak gerektiği gibi bakımları işini iyi yapan bir ekibe bırakmak gerekir. Doğru yapılmayan işlemler daha büyük masrafların kapısını açabilir. En basit haliyle, yanlış kalınlıkta bir motor yağı kullanılırsa aracın performansı üzerinde olumsuz etkisiz olur ve uzun vadede bazı problemlere yol açabilir. Dolayısıyla bakım konusunu hafife almamanız gerekir.

MOTOR BAKIMI NASIL YAPILIR?

Motor bakımı nasıl yapılır konusuna geçmeden çnce belirtmek gerekir ki, araç için iki farklı bakım vardır. Bunlardan biri normal bakım, diğeri ise ağır bakımdır. Ağır bakım işleminde normal bakıma göre bazı ek işlemler bulunur.

İlk olarak normal bakım işlemlerinden bahsedecek olursak; motor yağı değişimine değinmek gerekir. Motor yağı, motordaki parçaların çalışma esnasında birbirlerine sürtünmesini azaltır ve bu sebeple oldukça önemlidir. Ayrıca, aracın hararet yapmaması için de önemli rol oynar. Motor yağı bakımının aksatılması parça aşınmasının önünü açar ve ilerleyen dönemde araçta yağ yakma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca motor yağı ile birlikte yağ filtresi de değişir.

Motor suyu da bakım esnasında değişir ya da eksikse tamamlanır. Aksş halde arata hararet problemler görülür ve bu da aracın conta yakması gibi korkunç bir tabloya sebep olabilir.

Bakım esnasında değiştirilen bir başka parça yakıt filtresidir. Bu parça, aracın motoruna daha temiz yakıt gitmesi için çalışır. Zamanla da tıkanır. Değiştiği zaman aracın yakıt tüketimi düşer ve performans artar.

Yakıt filtresi dışında hava filtresi de bakım işlemi esnasında değişen bir filtre daha vardır. O da hava filtresidir. Hava filtresi, motora daha temiz hava gitmesi için önemli bir parçadır. Değiştirilmediği zaman araç daha fazla yakıt yakabilir.

motor yağı kontrolü
Motor yağı ve yağ filtresi değişimi, aracın bakım kilometresi gelmese yılda bir yapılmalıdır.

MOTOR YAĞINA DİKKAT!

Motor yağına dikkat etmeniz gerekir. Her aracın bakım aralığı vardır. Bunlar 5 bin, 10 bin ya da 15 bin kilometre şeklindedir. Modelden modele bu aralıklar değişiklik gösterir.

Öte yandan, motor yağı bu konuda hassas bir yere sahiptir. Bazen araçlar bakım kilometresini bir yıl içerisinde dolduramaz. Araç 1 yıl içerisinde bakım kilometre ulaşmasa bile motor yağını değiştirmeniz gerekir. Zira motor yağları belli bir süre sonra işlevini kaybeder ve görevlerini tam olarak yerine getiremez. Motor yağı ile birlikte yağ filtresi de değişmelidir.

TRİGER KAYIŞI VE BUJİ DEĞİŞİMİ

Triger kayışı ve buji değişimi de belli aralıkla yapılması gerekir. Bu iki parçanın değiştiği bakımlar ağır bakım olarak isimlendirilir. Özellikle triger kayışı konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bu parça milimetrik hesaplar yapan aparatlarla değiştirilir. El yordamıyla yapılan kayış değişiklikleri motorda ciddi arızalara sebep olabilir. Dolayısıyla triger konusunda seçeceğiniz servis ya da usta çok önemlidir. Bununla birlikte, triger kayışının değişim zamanı konusunda model bazında araştırma yapmanız ve sizin aracınız için uygun olan kilometre aralığını bulmanız gerekir.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE

Özetlemek gerekirse; aracın normal ve ağır bakımları şu şekildedir:

  • Motor yağı değişimi
  • Yağ filtresi değişimi
  • Hava filtresi değişimi
  • Yakıt filtresi değişimi
  • Motor suyu kontrolü
  • Triger kayışı değişimi
  • Bujilerin değişimi
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bakım

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Kaportadaki çizikler nasıl giderilir?

Yazar 1 Ocak 2022

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Önden çekiş ve arkadan itiş arasındaki farklar

Yazar 3 Ocak 2022

Faydalı Bilgiler

Araba harareti nasıl düşer?

Yazar 29 Aralık 2021

Faydalı Bilgiler

ABS fren nasıl çalışır?

Yazar 27 Aralık 2021
Yukarı