Bizi takip et

Yağmurlu havalarda bu noktalara dikkat

Faydalı Bilgiler

Yağmurlu havalarda bu noktalara dikkat

Petlas, ani bastıran yağışlarla gelen tehlikeli durumlardan kaçınmak için yağmurlu havada araç yapılması gerekenler hakkında bilgilere yer verdi.

AKO Grup’tan yapılan açıklamaya göre, suda kızaklama, ani ve yoğun yağışların olduğu mevsim geçişlerinde ve yaz aylarında tipik olarak meydana gelebilecek tehlikeli bir durumdur. Ani ve güçlü yağış nedeniyle yolda biriken yağmur suyu, zemin ile aracınızın lastikleri arasında bir su katmanı oluşturabilir ve bu durum sürüş riskini beraberinde getirir.

Suda kızaklama (aquaplanning) yağış esnasında lastiğin su tahliye kanalları içinde sıkışması ve bu sıkışan suyun basıncının araç ağırlığından fazla olması nedeniyle aracın suda yüzmeye başlaması olarak nitelenebilir. Bu durum, hafif ve hızlı olan binek araçlarda daha çok görülür. Otomobil ya da ticari araç lastiklerinin yol ile temasının önemli derecede azalmasıyla sürücü, direksiyon hakimiyetini büyük ölçüde yitirebilir ve araç kayarak tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Yağmurlu havada suda kızaklamayı önlemek için en önemli faktör diş derinliği yeterli seviyede olan lastikleri kullanmak, yani lastiklerin iyi durumda olmasır. Çünkü ıslak yolda hem hız hem de lastik aşınması, lastiğin zeminle temas alanını azaltıyor.

Lastik şişirme basıncı doğru olmalı

Yola çıkmadan önce lastiklerin şişirme basıncını da kontrol etmeyi unutmamak gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey basıncın araç üreticisinin önerdiği basınç değerlerinde olması. Lastik şişirme basıncının olması gerekenden ne daha yüksek ne daha düşük olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Düşük basınç kadar, olması gerekenden daha fazla şişirilmiş bir lastik, riski önemli ölçüde artırır ve sürüş güvenliğini tehlikeye atar.

Sürüşünüzü yağışlı havaya uyarlayın, süratinizi düşürün

Şiddetli bir yağmur sırasında veya daha önemlisi yağmur sonrasında henüz yollar ıslakken araç hızı yolun durumuna göre uyarlanmalıdır. Yolun durumu ve zemindeki su miktarı yol tutuşunda bir azalmaya yol açacak seviyedeyse düşük hızlarda seyretmek güvenliğiniz için büyük önem taşıyor.

Diğer önemli nokta ise ‘yolu okumak’. Su birikintileri, özellikle güneş ışığının yansıdığı yaz aylarında, genellikle uzaktan görülebilir. Bu su birikintilerine girerken hızı düşürmek ve özellikle ani frene basmamak gerekmektedir. Yağışlı havada ve yağmur sonrası asfaltın parladığı yerleri gözlemleyerek risk de minimize edilebilir.

Suda kızaklama yaşarsanız sakin kalın

Bu önlemlere rağmen araç, suda kızaklamaya başlarsa, yapılacak ilk şey hiçbir şey yapmamak. Özellikle panikle fren yapmamaya dikkat edilmelidir. Bu lastiğinizin dönme esnasındaki su tahliyesini tamamen durduracağından aracınız direksiyon hareketine reaksiyon vermez ve yoldan savrulabilir. Sakin kalıp direksiyonu sıkı ve düz tutarken ayağınızı gazdan yavaş yavaş çekmeniz gerekir. Ani direksiyon hareketlerinden kaçınarak aracınızı düz bir hat içinde tutup su birikintisinden çıkmayı beklemelisiniz.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye’nin yerli sermayeli lastik markası Petlas’ı bünyesinde bulunduran AKO Grubun Pazarlama Müdürü Erkal Özürün potansiyel tehlikelerle karşı karşıya kalmamak için alınabilecek önlemleri aktardı. Özürün, ‘Yaz lastiklerinde diş derinliği 3 mm’den az olduğunda, ıslak yollardaki yol tutuş ve lastiğin suda kızaklamayı önleme özellikleri büyük ölçüde azalır. Lastik diş derinliği fazla olursa lastik dişleri arasında tutulabilecek su miktarı da daha fazla olur ve suda kızaklama olasılığı düşer. Yapılan testlerde kullanılmış lastikler 75 km/s’de başlayan suda kızaklama, yeni lastiklerle 88 km/s’de ortaya çıkıyor.’ yorumunu yaptı.

Okumaya Devam Et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Faydalı Bilgiler

 • Faydalı Bilgiler

  Hangi lastik tercih edilmeli?

  Yazar

  Michelin, mevsim geçişlerinde sürücülerin aklını netleştirmek için lastik tercihleri için önerilerde bulundu.

 • Faydalı Bilgiler

  Araba Neden Titreme Yapar?

  Yazar

  Araba neden titreme yapar sorusunun cevabı için karşımıza birkaç farklı sebep çıkıyor. İşte o aracın titreme...

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
araç bakımı

Bakım

ARAÇ BAKIMINDA MOTOR YAĞINA DİKKAT!

Yazar 17 Nisan 2020
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Yağmurlu havalarda bu noktalara dikkat

Yazar 16 Haziran 2021

Faydalı Bilgiler

Hangi lastik tercih edilmeli?

Yazar 5 Haziran 2021

Faydalı Bilgiler

Araba Neden Titreme Yapar?

Yazar 25 Mart 2021
Yukarı