Bizi takip et

YAKIT TASARRUFU İÇİN İPUÇLARI

yakıt tasarrufu için ipuçları

Faydalı Bilgiler

YAKIT TASARRUFU İÇİN İPUÇLARI

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının yüksek olması, araç sahiplerini yakıt tasarrufu için ipuçları konusunda araştırma yapmaya itiyor.

Yakıt tasarrufu için ipuçları konusuna geçmeden önce bilmek gerekir ki; aracın şanzıman tipi ve sürücü davranışları tasarruf üzerinde etkili olan elemanlardır. Otomatik şanzımanlı araçlarda tasarruf yapmak pek kolay değildir. Her zaman ortalama aynı derecede yakıt tüketecektir. Yine de, tam otomatik modda değil de manuel kontrol moda alarak kullanırsanız ufak tefek değişiklikler olabilir. Zira bazı otomatik araçlar yüksek devirlerde vites değişimi yapar. Manuel moda geçerek bu durumu yönetebilir ve daha düşük devirlerde vites değişimi yapabilirsiniz. Düz şanzımanlı araçlarda ise birkaç ufak noktaya dikkat ederek yakıttan gözle görülür derecede tasarruf etmek mümkündür.

YAKIT TASARRUFU İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler, genel olarak sürücü davranışlarını değiştirmekten oluşur. Sürücü davranışlarını değiştirmek bazıları için kolay olmayabilir, ancak Türkiye’de benzin fiyatları ve mazot fiyatları oldukça yüksek olduğu için, sürüş karakterini eko moda almak size fayda sağlayabilir.

Öncelikle; agresif sürüş tarzından vazgeçmeniz gerekir. Ani hızlanma ve ani fren yapma huyunuz varsa bunu bir kenara bırakın. Gaza çok basmak gibi frene sık sık yüklenmek de yakıt sarfiyatını arttırır.

Yakıttan tasarruf etmek istiyorsanız sürekli yüksek hızlarda seyretmekten de vazgeçin. Yüksek hız tutkusu maliyetleri arttırır. Bunun yerini aracınız için doğru hız seviyesini tercih edin. Her aracın motor tipi ve güç verilerine göre doğru hız seviyesi değişiklik gösterse de, genel olarak 90 km/s hız seviyesinin yakıt konusunda tasarruf için ideal hız seviyesi olduğu söylenir. Eğer hızınızı sabit tutmakta zorlanıyorsanız, hız sabitleyici donanımını kullanabilirsiniz.

Doğru hız seviyesi ve sık sık hız değişiminden kaçınmak tasarruf konusunda fayda sağlar, ancak bir konuya dikkat ederseniz. O konu; doğru devirdir. Örneğin; araç 90 km/s ile giderken 3. vitesi tercih ederseniz, doğru devri yakalayamazsınız. Bu da hanenize artı değil eksi olarak yazılır. Doğru hız kadar doğru devir de önemlidir ve doğru devir uygun vites kademesi ile yakalanır.

Pek çok kişinin bilmediği bir konu da şerit değişimidir. Aracın şeridini sık sık değiştirirseniz bu da yakıt tüketimini arttırır.

Bunların dışında, sık sık dur kalk yapmak da yakıt tasarrufunu arttıran etmenlerdendir. Gerekmedikçe sık sık dur kalk yapmaktan kaçının. Dur kalk olayı daha çok trafiğin yoğunlaştığı yollarda olur. Alternatif yollara yönelerek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca, günümüzde pek çok otomobil bu duruma karşı Start & Stop denilen donanımla satışa sunulmaktadır. S&S hem yakıt konusunda tasarruf hem de çevreye zarar egzoz gazı salınmaması için önemli bir donanımdır.

devir göstergesi
Aracı doğru devir aralığında kullanmamak yakıt tüketimini arttırır.

YAKIT TASARRUFU İÇİN DİĞER TÜYOLAR

Yakıt tasarrufu için diğer tüyolar genelde teknik konulara dikkat etmekten oluşur. A sınıfı lastik kullanmak ve araca tavsiye edilen boyutlarda jant takmak yakıt sarfiyatını düşürür. Tasarruf için doğru lastik basıncı da önemlidir.

Ayrıca bakımları zamanında ve düzgün yapmak, bujilerin sağlıklı çalışması ve debriyaj sisteminin düzgün bir şekilde görevini yerine getirmesi de yakıt tüketimi üzerinde etkilidir.

ARAÇ NEDEN ÇOK YAKAR yazısı için tıklayın

KLİMA YAKIT TÜKETİMİNİ ARTTIRIR MI?

Klima yakıt tüketimini arttırır mı diye soranlar için bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Şöyle ki; pek çok kişi klima kullanmanın yakıt tüketimini arttırdığını savunur. Bu bilgi doğrudur, fakat bir noktaya kadar. Eğer araç yüksek hızlarda seyretmiyorsa klima açmak yakıt tüketimini arttırır. Bunun yerine cam açmayı tercih edebilirsiniz. Eğer aracınız ortalama 100 km/s ya da daha üzerinde seyrediyorsa cam açmak klima açmaya gre daha maliyetli hale gelebilir. Zira bu hızlarda camlar açıldığı zaman aracın aerodinamisine olumsuz yönde etki yapar. Aerodinamisi bozulan araç hızlanmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar.

araba klima
Yüksek hızlarda cam açmak yerine klimayı kullanın.

DİZEL ARAÇLARDA YAKIT TASARRUFU

Dizel araçlarda yakıt tasarrufu yapmak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ‘maksimum tork aralığı’dır. Özellikle turbo dizel araçlarda buna daha çok dikkat etmek gerekir. Dizel araçlar maksimum torka benzinli araçlara göre daha düşük devirde ulaşır. Bu 1500 d/d bile olabilir. Dolayısıyla aracınızın maksimum torka hangi devir aralıklarında ulaştığını bilmeniz gerekir.

Örneğin maksimum tork aralığı 1750 – 3000 d/d ise aracınızın devrini 1750 d/d’den aşağı düşürmemek ve 3000 d/d’den yukarı çıkarmamanız gerekir. Vites değişikliği yaptığınızda aracınızın devrinin bu aralıklarda kalmasına dikkat edin.

Bunun dışında, yukarıda saydığımız diğer etmenler hem dizel hem benzinli hem de LPG kullanan otomobil ya da diğer araçlar için geçerlidir. Tasarruf için bu noktalara dikkat etmeniz önerilir.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE

Özetlemek gerekirse, araçta tasarruf yöntemleri şu şekildedir:

  • Agresif sürüşten kaçınmak
  • Uzun süre yüksek hızlarda seyretmemek
  • Sık sık şerit değiştirmemek
  • Doğru devirde seyretmek
  • Yüksek hızlarda cam açmamak
  • Dur kalk yapmaktan kaçınmak
  • Aracın bakımlarına dikkat etmek
  • Doğru jant boyutu
  • Lastikte doğru basınç seviyesi
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Faydalı Bilgiler

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Kaportadaki çizikler nasıl giderilir?

Yazar 1 Ocak 2022

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Önden çekiş ve arkadan itiş arasındaki farklar

Yazar 3 Ocak 2022

Faydalı Bilgiler

Araba harareti nasıl düşer?

Yazar 29 Aralık 2021

Faydalı Bilgiler

ABS fren nasıl çalışır?

Yazar 27 Aralık 2021
Yukarı