Bizi takip et

Yeni Nesil BMW iDrive Geliyor

Haberler

Yeni Nesil BMW iDrive Geliyor

BMW, ilk olarak iX ve i4 modellerinde kullanmak üzere 8, nesil BMW iDrive’ı tanıttı. Sistem, sürücü ile otomobil arasındaki etkileşimi sağlıyor.

BMW iDrive, şimdi sekizinci nesliyle kullanıcıya özel, ileri derecede akıllı ve sezgisel bir etkileşim vadediyor. Merkezinde BMW İşletim Sistemi 8’in yer aldığı yeni nesil BMW iDrive, sürüş bilgileri, ekranlar, kontroller ve sürücü arasında adeta simbiyotik bir bağlantı kuruyor. 

Geçen yıl BMW iX modeliyle birlikte ön gösterimi yapılan Yeni BMW iDrive, sürücü ve otomobil arasındaki etkileşimi, dijital ve analog dünyalar arasındaki sınırların ortadan kalktığı benzersiz bir deneyime dönüştürüyor. Yeni nesil bilgi eğlence sisteminin entegre olduğu BMW Kavisli Ekran, 12,3 inçlik bilgi ekranı ile 14,9 inçlik kontrol ekranını bir araya getiriyor. BMW Kavisli Ekran sayesinde kullanılan fiziki düğme sayısı neredeyse yarı yarıya azaltılırken, aynı zamanda orta konsol ve gösterge panelleri çarpıcı derecede net ve minimalist bir tasarıma kavuşuyor. Tanıdık iDrive Denetleyicisi, orta konsoldaki merkezi kontrol öğesi olarak konumlandırılmaya devam ederken, BMW iX’de kullanılan cam efektli kaplama premium hissini kuvvetlendiriyor.

BMW iDrive Grafik Kullanıcı Arayüzü

Göz alıcı grafikleri, modern renkleri, fütüristik dokusu ile etkileyici ve sürükleyici bir görsel görünüm sunan kullanıcı arayüzü herhangi bir anda en doğru miktarda bilgiyi basit ve anlaşılır şekilde sunmak için optimize edilmiş. Sürücü merkezli bilgi ekranı, cömertçe boyutlandırılmış yüzeyi, dinamik ışık efektleri, güçlü renk derinliğinin yanı 200 ppi gibi son derece yüksek grafik çözünürlüğüne sahip.

Direksiyon simidinin arkasındaki ekranlar için mevcut olan kapsamlı kişiselleştirme seçenekleri, direksiyondaki işlev tuşları aracılığıyla son derece hızlı ve kolay bir şekilde seçilebiliyor. Sürücü, kişisel tercihe veya sürüş durumuna göre üç mod arasında geçiş yapabiliyor. “Drive” modu, ayrı ayrı seçilebilen bilgileri göstermek için bilgi ekranının ortasında dinamik olarak değişen bir alanı kullanırken “Focus” modu dinamik sürüş durumları için tasarlanmış. “Gallery” modu ise, widget içeriğine mümkün olduğu kadar çok yer açmak için sürüş bilgisi görünümünü en aza indiriyor. 

BMW iDrive

BMW Akıllı Kişisel Asistan ile Doğal Diyaloglar

Yeni nesil BMW iDrive, BMW Akıllı Kişisel Asistan için ek özellikler de getiriyor. Kullanıcılar BMW Akıllı Kişisel Asistan’a seçtikleri bir isim tanımlayabilirken, daha sonra bunu bir komut olarak da kullanabiliyorlar.

Asistanın ayrıca farklı boyutlarda ve parlaklık seviyelerinde ışık kürelerinden oluşan yeni bir “yüzü” var. Bu “yüz” farklı duyguları ve ruh hallerini sözlü olmayan, insan benzeri bir şekilde ifade edebilen güvenilir ve çekici bir auraya sahip.

BMW Akıllı Kişisel Asistan’ın işlevselliğinde de ilerlemeler kaydedildi. Genişletilmiş bir temel veri havuzu, yalnızca dijital asistanı daha akıllı hale getirmekle kalmadı, aynı zamanda içeriğe göre hareket etmesini de sağladı. BMW Akıllı Kişisel Asistan otomobilde bulunanlarla ne zaman ve nasıl iletişim kuracağını düşünürken çevresindeki durumu hesaba katabiliyor. Ayrıca BMW Akıllı Kişisel Asistan, onunla kimin konuştuğunu ayırt edebiliyor.

BMW iDrive

Otomobilden Sürücüye Sıcak Bir Karşılama

“Harika Giriş Anları” (Great Entrance Moments), sürücünün otomobile ilk yaklaştığı andan yolculuğun başlayacağı ana kadar benzersiz bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. Ultra geniş bant radyo teknolojisi, tüm bu özelliklerin temelini oluştururken, otomobil ile anahtar arasında hassas konum belirlemeye olanak tanıyor. Ayrıca otomobil, sürücünün tam olarak nereden yaklaştığını ve ne kadar uzakta olduğunu tahmin edebiliyor. Mesafe üç metrenin altına düştüğü anda otomobil uyanmaya başlarken, bunu dış ışıkları kullanarak giderek yoğunlaşan, dinamik bir aydınlatma efektiyle gösteriyor. Kabinde şık bir ışık yanarken, sürücü kapısının yakınında, geometrik formlara sahip halı benzeri aydınlatma efektiyle otomobile giriş yolu gösteriliyor. 

BMW iDrive

Sürücü bir buçuk metre mesafe içinde hareket ettiğinde, taşıdığı anahtar sayesinde otomobilin kilidi açılıyor. Bir kapının açılması, koltuğun giriş yardımı özelliğini, direksiyon simidi ısıtmasıyla birlikte etkinleştiriyor. BMW Kavisli Ekran’ın tamamı, sistemin başladığını gösteren BMW’ye özgü bir karşılama animasyonu oluşturuyor.

İklim Kontrolünün Akıllı Otomasyonu

Akıllı otomatik klima kontrolü, optimum düzeyde termal konfor sağlamak için direksiyon simidi ısıtmasının yanı sıra koltuk ısıtmasını ve havalandırmayı da düzenliyor. Klima sisteminin çalışmasını olabildiğince enerji verimli hale getirmek için otomatik klima kontrolü, yolcu sayısı, oturdukları yer ve güneş ışığının yoğunluğu veya yönü gibi bir dizi başka faktörü de göz önünde bulunduruyor. BMW’nin akıllı klima kontrol sistemi, otomotiv endüstrisindeki diğer tüm klima sistemlerinden daha hassas ayarlar yapabiliyor.

1 Yorum

1 Yorum

 1. Pingback: İşte BMW iX3'ün Türkiye Fiyatı

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haberler

 • Haberler

  Bodrum’da klasik şölen

  Yazar

  Klasik Otomobil Kulübü'ün düzenlediği 2021 Türkiye Klasik Otomobil Şampiyonası’na dahil ICRYPEX Bahar Rallisi ve ICRYPEX Batı...

 • Haberler

  SEAT üretiminde VAR sistemine geçti

  Yazar

  SEAT ürettiği tüm otomobillerin gövde aksamlarıyla ilgili ölçümleri artık Fotogrametri ile yapıyor.

Bizi Takip Et

Bakım

Bakım

Araba temizliği nasıl yapılır?

Yazar 11 Haziran 2021

Bakım

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Ocak 2021
araç bakımı

Bakım

ARAÇ BAKIMINDA MOTOR YAĞINA DİKKAT!

Yazar 17 Nisan 2020
Reklam

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Yağmurlu havalarda bu noktalara dikkat

Yazar 16 Haziran 2021

Faydalı Bilgiler

Hangi lastik tercih edilmeli?

Yazar 5 Haziran 2021

Faydalı Bilgiler

Araba Neden Titreme Yapar?

Yazar 25 Mart 2021
Yukarı